Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Przyczyny łysienia

To dolegliwość o charakterze powszechnym. Pytanie czy można znaleźć kogoś, kto się z nią nie zmagał jest w zasadzie pozbawione podstaw. Czy może ona powodować wypadanie włosów? Zaraz sobie wyjaśnimy tę kwestię.

Caucasian young man controls hair loss
Caucasian young man controls hair loss

Czym jest łupież?

Zaczniemy oczywiście od paru ogólnych kwestii. Najpierw od tego czym w zasadzie jest łupież. Niby jak wspomniałem te dolegliwość powszechna, ale czy każdy wie na czym ona polega? Łupież to… choroba skóry. jej głównym objawem jest nadmierne złuszczający się naskórek. Dokładniej rzecz biorąc to jest on zrogowaciały. Po drugie to złuszczanie ma charakter drobnopłatowy. To jest właśnie to „białe” co nas taki irytuje i jest szczególnie widoczne na ciemnych ubraniach. Najczęściej ta dolegliwość pojawia się u dzieci, jak się okazuje. Najwięcej przypadków jest między 6 a 10 rokiem życia. U dzieci występuje głównie łupież zwykły, bo musicie wiedzieć, że jest kilka rodzajów tej dolegliwości.

No dobra – powie ktoś – skoro najczęściej pojawia się naszych „milusińskich”, to skąd tyle przypadków u dorosłych? Na to pytanie istnieje bardzo prosta odpowiedź. Kolejny szczyt zachorowań pojawia się po 20 roku życia. Wspomniałem o kilku rodzajach, już piszę więcej.

Mamy więc łupież zwykły, chociaż częściej spotkacie się z nazwą „pospolity”, która oddaje częstotliwość występowania tej dolegliwości. Co istotne, jeśli zauważycie niewielkie ilości złuszczającego się naskórka, to nie macie się czym przejmować. To proces naturalny. Mówiąc prościej nie sygnalizuje ono żadnych problemów.

Problemem jest łupież łojotokowy. I właśnie w tym momencie dostaniecie odpowiedź na pytanie, czy opisywana dolegliwość może powodować wypadanie włosów. Owszem jeśli jest on związany z nadmiernym łojotokiem, to taki problem się pojawi. Chociaż też nie zawsze, ale to już kwestia czynników indywidualnych. W tym wypadku łupież może przypominać żóławe strupy. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Ten wspomniany nadmierny łojotok dotyczy przede wszystkim skóry głowy. Mowa o części owłosionej (również brwi i rzęs).

Istnieje też tak zwany łupież biały. W tym wypadku problem dotyczy nie tyle głowy, co samej twarzy i… kończyn. To kolejny typ łupieżu, który występuje przede wszystkim u dzieci. Zmiany dotyczą zwykle niewielkich rejonów skóry.

Dlaczego mam łupież?

Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. Poza tym, że jest to proces naturalny, to może świadczyć o pewnych problemach, czasem nawet zdrowotnych. Zaczniemy jednak od tego, że łupież może być związany z dieta. Dokładnie rzecz biorąc mówimy tutaj o złym odżywianiu. Co to oznacza, chyba każdy wie:). Dodam tylko, że problemem powodującym łupież, będzie niedobór cynku.

Kolejna przyczyna pojawienia się tej dolegliwości jest związana z nieodpowiednia pielęgnacją włosów. Jeśli używacie zbyt często lakierów, to możecie być pewni, że się pojawi. Problemem jest też nadużywanie farb do włosów. Przyczyną łupieżu będzie niewystarczające spłukiwanie szamponów podczas mycia. Ostatnim możliwym powodem jest niska wilgotność.

Dodaj komentarz