Czy istnieje skuteczna kuracja przeciw wypadaniu włosów?

Leczenie łysienia

Takim to o to pytaniem „poczęstował” mnie mój pewien nieco łysiejący znajomy podczas sobotniego grilla. I kojarzy mi się ono z innym często mi zadawanym „jaką muzykę lubisz?”. W obu wypadkach w zasadzie nie można odpowiedzieć na nie od razu. Oba wymagają czasu i zastanowienia i tak naprawdę odpowiedź jest zależna od wielu czynników. Tak samo jak skuteczna kuracja na łysienie.

Twierdząco na to pytanie można odpowiedzieć w przypadku jeśli utrata włosów jest powodowana przez stres, dietę albo hormony. W takich sytuacjach nasza kuracja będzie skuteczna jeśli odpowiednio wyeliminujemy powód problemu, zmienimy nasze menu na bardziej zdrowe i oparte na dużej ilości witamin i żelaza, po prostu poczekamy aż hormony w naszym organizmie się „wyrównają”. I jeśli u kogoś problem z wypadaniem włosów jest spowodowany którymś z wyżej wymienionych czynników, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że ich utratę będzie się dało powstrzymać.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku, kiedy dotknie nas łysienie typu androgenowego. Tutaj metody kuracji podzielić można na dwie grupy. Upraszczam co prawda nieco, bo odstawiam całkowicie na bok wszelkiego rodzaju domowe sposoby, jak maseczki, płukanki itd. Robię to z prostego powodu, że akurat na ten typ łysienia po prostu nie zadziałają.

Z jednej strony barykady znajdują się preparaty, które w większości wypadków opierane są na związkach chemicznych, które po pierwsze- są wytwarzane w sposób sztuczny, a po drugie są to składniki które pierwotnie były wykorzystywane do leczenia całkowicie innych problemów. Dwie najczęściej spotykane substancje to minoxidil i finasteryd. Po drugiej stronie barykady mamy preparaty w których wykorzystuje się substancje pochodzenia naturalnego. Często jednak występują w nich tak egzotyczne rośliny, że ciężko nawet znaleźć wiarygodne źródła na temat ich działania i skutków ubocznych.

Najlepiej kierować się w takim przypadku prostą zasadą. Dużo pewniejsze są preparaty ze znanymi składnikami, a do tego najlepiej je kupować w sklepach, których istnienie możemy w jakikolwiek sposób potwierdzić (adres, telefon, siedziba). Im bardziej egzotyczny skład produktu i bardziej amatorsko zrobiona strona, tym większe prawdopodobieństwo, że wyrzucimy pieniądze w błoto.

Dodaj komentarz