Czy czosnek jest zdrowy? I czy pomaga włosom?

Naturalne sposoby na łysienie

O ile na pierwsze pytanie większość bez problemu odpowie, jeszcze do tego wskazując dlaczego czosnek jest zdrowy, o tyle z drugim może nie być już tak łatwo. Spróbuję więc uporządkować informacje związane z zdrowotnymi właściwościami czosnku. Przy okazji pomogę odpowiedzieć na pytanie numer 2.

czosnek

Skąd wziął się czosnek?

Roślina ta przywędrowała do nas z Azji. W zasadzie to mamy do czynienia ze sporą rodziną. Szacuje się, że może ona obejmować nawet 700 gatunków. Oczywiście nie wszystkie z nich wyglądają i smakują tak samo. Co ciekawe, czonsek ma naprawdę długą historię. Z dużą dozą prawdopodobieństwa towarzyszy nam już około 5 tysięcy lat. Jako drugą ciekawostką, powiązaną z tym co napisałem przed chwilą, mogę powiedzieć, że w piramidzie Cheopsa znajdują się rysunki przedstwiające naszego bohatera.

Zdrowotne właściwości czosnku

To teraz będzie bogata lista. Zaczniemy od najbardziej oczywistego i znanego zastosowania czosnku. Kiedy dopadnie nas infekcja górnych dróg oddechowych, to nie ma nic lepszego niż nasz nieprzyjemnie pachnący bohater. Można też go stosować jako środek zapobiegawczy. Dlaczego tak działa? Wszytko dzięki lotnych związkom siarki.

Czosnek można też wykorzystać na trądzik. Tutaj jednak uwaga. Stosuje się go doustnie i zewnętrznie, ale przy tym drugim sposobie warto uważać. W przypadku przykładania czosnku do zmian trądzikowych, może to skończyć się nieprzyjemnym zaczerwienieniem, a nawet oparzeniami skóry. W tym wypadku wiele zależy od kwestii indywidualnych. Ciekawą właściwością przypisywaną tej roślinie jest odmładzanie organizmu. To dzięki sporej zawartości przeciwutleniaczy. Te zwalczają wolne rodniki – „szkodniki” odpowiedzialne za szybsze starzenie się organizmu. Czosnek ma też wspomagać krążenie krwi, a w ten sposób wpływać między innymi na stan skóry.

Kolejna właściwoość związana jest z chorobami nowotworowymi. Według niektórych specjalistów, czosnek ma niszczyć bakterie Helicobacter pylori. Co to za jedne? Przebywają one sobie w naszym układzie pokarmowym. Wiąże się je między innymi z wrzodami na żołądku i nowotworami atakującymi tę część naszego organizmu. Przeciwutleniacze, które w czosnku się znajdują, mąją też pobudzać układ immunologiczny do ochrony przed różnymi szkodliwymi sytuacjami, które mogą kiedyś w przyszłości skutkować rozwojem raka.

Przejdźmy do tego co nas tutaj najbardziej interesuje. W jaki sposób czosnek może pomóc naszej fryzurze? Zacznę może od tego, że do upiększania urody stosowały go już nasze babki i prababki. Czosnek to siarka. Nasze włosy lubią w dwa konkretne aminokwasy z którymi ten pierwiastek jest związany. I właśnie dlatego, czosnek może nam pomóc. Spotkać możecie się z różnymi metodami jego zastosowania. Sok z czosnku dodaje się między innymi do odżywek. Można też przygotować z niego wcierkę. 2 razy w tygodniu powinno wystarczyć. Pamiętajcie jednak o tym, co napisałem wyżej, przy trądziku. Warto najpierw sprawdzić na małym fragmencie nieowłosionej skóry, czy przypadkiem nie wystąpią u nas jakieś negatywne reakcje.

Dodaj komentarz