Choroby też wywołują wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Zwykle w kontekście przyczyn wymienia się nadwrażliwość organizmu na DHT, dietę i stres. To faktycznie często występujące powody utraty włosów. Niejedyne jednak. Dzisiaj chciałbym skupić się na chorobach z którymi ten ostatni problem się wiąże.

choroby

Niedoczynność tarczycy

To chyba jedna z częściej wymieniany chorób w przebiegu których pojawia się wypadanie włosów. Tarczyca to niewielki gruczoł, który ma kilka zadań. Po pierwsze wytwarza pewne hormony mającej niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. To między innymi trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). Nie będziemy tutaj specjalnie zagłębiali się w pracę tarczycy i zadania wymienionych hormonów. Skupimy się jedynie na niedoczynności.

To choroba spowodowana niedoborem wspominanych hormonów. Ma ona wiele objawów. To problem częściej występujący u kobiet. Skupmy się na samych symptomach. O niedoczynności tarczycy oprócz wypadania włosów świadczą między innymi łatwe marznięcie. Uczucie chłodu w sytuacji, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Problemem w przypadku niedoczynności są też przewlekłe zaparcia. Skóra staje się sucha i rogowacieje. Kiedy wypadają Wam włosy i pojawi się chociaż jeden z wymienionych symptomów warto zrobić sobie badania na tarczycę.

Łojotokowe zapalenie skóry

To problem, który przede wszystkim dotyczy osób mierzących się z tłustą cerą. Opisać go można w bardzo prosty sposób. To dolegliwość w przebiegu której występuje nadmierne wydzielanie łoju. „Swoje do powiedzenia” mają też grzyby z rodziny Malassezia. Są one też u osób, które nie cierpią na tę chorobę. Dochodzi do nadmiernego złuszczania skóry głowy. Oprócz tego mogą pojawić się na niej podrażnienia, czasem również zaczerwienienia. Jednym z symptomów będzie nadmierne wypadanie włosów. Może się zdarzyć, że choroba ustępuje sama. Lepiej jednak udać się do specjalisty.

Niedokrwistość

To w zasadzie zespół chorobowy. Co ważne wypadanie włosów jest łączone z niedokrwistości wywołaną przez niedobór żelaza. Taka sytuacja wcale nie występuje rzadko. Przede wszystkim dieta. Zdarza się to na przykład osobom, które całkowicie wyrzucają mięso z jadłospisu. Nie szukając jednocześnie alternatyw.

Jakie objawy ma niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza? Wiemy już, że będą w nadmiernych ilościach wypadać włosy. To jednak oczywiście niejedyny symptom. Pojawi się spaczony smak. Będziecie mieli ochotę np. na glinę. W przypadku niedoboru pojawi się bladość skóry. Tej dolegliwości towarzyszy też ogólne osłabienie organizmu. Pojawią się problemy ze snem.

Już wkrótce pojawi się opis kolejnych chorób powiązanych z wypadaniem włosów.

Dodaj komentarz