Choroby też wywołują wypadanie włosów cz. 2

Przyczyny łysienia

Parę dni temu napisałem pierwszą cześć i na zasadzie rozpędu postanowiłem od razu „popełnić” następny tekst. Zapraszam na opis kolejnych chorób w przebiegu których może pojawić się nadmierne wypadanie włosów.

chorob

Cukrzyca

Mam tutaj na myśli typ 2 tej choroby. Określany jest on jako insulinozależny. Bardzo często mówić się też o tym typie: cukrzyca wieku dorosłego. To jedna z chorób cywilizacyjnych z którymi zmaga się coraz więcej osób. Mówi się wręcz o pladze.

To choroba metaboliczna charakteryzująca się wysokim stężeniem glukozy we krwi. Drugą jej cechą jest oporność na insulinę. Zdarza się, że w przebiegu tego typu cukrzycy występuje tzw. względny niedobór tej ostatniej. Lista objawów tej choroby jest długa. Nie wszystkie można zaliczyć do grupy charakterystycznych. Często przez pierwsze lata rozwoju tej choroby w ogóle nie pojawiają się symptomy. Do grupy objawów jasno wskazujących na rozwój cukrzycy typu drugiego wskazuje się między innymi częste oddawanie moczu, zwiększenie pragnienia i łaknienia.

Nadmierne wypadanie włosów nie zalicza się do objawów charakterystycznych. Może ono jednak wystąpić w przebiegu tej choroby. Zwykle wraz z nim dochodzi do wystąpienia zmian skórnych. Pojawia się też swędzenie. Nie będę się tutaj skupiał na leczeniu samej choroby. Dość powiedzieć, że cukrzyca typu 2 jest przewlekła. Jeśli pozostawimy ją samą sobie, to istnieje ryzyko zmniejszenia długości życia o 10 lat. Lepiej zapobiegać. A więc na przykład unikać tłustej i napakowanej cukrem diety.

Toczeń rumieniowaty

W przebiegu tej choroby dochodzi do uszkodzenia wielu części organizmu. Dlatego w zasadzie określa się go mianem układowego. To choroba, która atakuje dużo częściej kobiety. Istnieje kilka typów tocznia rumieniowatego. Skupię się jednak na objawach, bo one nas tutaj interesują. Najbardziej charakterystyczne są zmiany skórne pojawiające w przebiegu tej choroby. Nie wyglądają one zbyt przyjemnie. Pojawiają się na twarzy. To zmiany typu rumienia. Mogą się pojawić się na skórze jeszcze inne. Te określa się jako zmiany rumieniowo – bliznowaciejąco.

To tylko dwa symptomy z całej grupy. Pojawia się chociażby nadwrażliwość na światło. W jamie ustnej występują tzw. nadżerki. W przebiegu tej choroby pojawiają się problemy związane z psychiką. Co z wypadaniem włosów? Jest ono przede wszystkim nasilone. Może dojść do znacznego przerzedzenia fryzury.

Leczenie tej choroby zwykle jest objawowe. Obejmuje ono stosowanie farmakologii. Głównie wykorzystuje się leki immunosupresyjne.

Dodaj komentarz