Wypadanie włosów podczas leczenia nowotworu to normalna sytuacja

Chemioterapia a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów podczas leczenia nowotworu to normalna sytuacjaDzisiejszy temat – co chyba widać – nie będzie zbyt przyjemny, ale trudno aby było inaczej, kiedy mówi się o nowotworach i ich leczeniu. I nawet możliwe skutki uboczne odchodzą na drugi plan w momencie kiedy możemy całkowicie zwalczyć chorobę nowotworową, albo chociaż złagodzić jej działanie.

Jednym z ze skutków ubocznych chemioterapii jest utrata włosów (częściowa, lub całkowita). Drugim dużo groźniejszym jest osłabienie organizmu, które powoduje, że nawet zwykłe przeziębienie może być niezmiernie groźne. Ja jednak skupię się tutaj – co oczywiste – na tym pierwszym skutku ubocznym.

Zacznijmy od tego, że to czy i jaką część włosów stracisz zależy od tego jak intesnywne będzie chemioterapia. To, że pojawiają się ubytki we fryzurze spowodowane jest jak łatwo się domyślić lekami które przy walce z nowotworem są stosowane. Ich zadaniem jest atakowanie komórek rakowych i zabijanie ich. Niestety jednocześnie atakują również część tych, które są zdrowe, również te tworzące cebulki włosów. Co ciekawa utrata owłosienia nie ogranicza się tylko i wyłącznie do głowy, bo możemy również stracić na przykład włosy pod pachami. Niektóre leki stosowanie w chemioterapii jedynie przerzedzają naszą fryzurę, inne powodują, że wypadają nam one wszystkie.

Sam proces łysienia rozpoczyna się mniej więcej 2 tygodnie po rozpoczęciu leczenia. Włosy będą wypadać nam najprawdopodobniej przez cały proces leczenia, a może zdarzyć się, że będzie taki stan trwał jeszcze do miesiąca po zakończeniu kuracji. Wszystko jak już pisałem zależy od tego, jakie leki zostaną w czasie chemioterapii zastosowane.

Dobrą informacją jest to, że włosy na pewno nam odrosną. Proces ten zacznie się mniej więcej po sześciu tygodnaich. Na początku nie będą one kompletnie wyglądać jak te, które w wyniku chemioterapii straciliśmy. Różnić się mogą teksturą, ale i kolorem. Często są siwe, a do tego silnie kręcone. Wynika to z tego, że komórki zawarte w cebulkach jeszcze nie do końca prawidłowo funkcjonują. Stan taki jest przejściowy i w pewnym momencie nasze włosy wrócą do swojego pierwotnego wyglądu.

Dodaj komentarz