5 chorób wywołujących wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Zwykle obwinia się za to nieprawidłową dietę (pozbawioną konkretnych witamin i pierwiastków), albo stres. Warto jednak wiedzieć, że są pewne choroby wywołujące wypadanie włosów.

choroby

1. Anemia

Zaczniemy właśnie od niej. W pewnym sensie jest ona połączona ze wspomnianym we wstępie niedoborem składników w diecie. Wypadanie włosów może się pojawić w przypadku, gdy anemia jest związana z niedostateczną ilością żelaza, lub witaminy B12. Straty we fryzurze to będzie tak naprawdę tylko jeden z objawów anemii. I wcale nie najgorszy.

2. Trichotillomania

To właściwie zaburzenie, które powoduje wyrywanie włosów, a więc ich utratę. To problem, który może pojawić się u dzieci. Zalicza się go do zaburzeń psychicznych. Polega na niekontrolowanych wyrywaniu włosów. Nie ogranicza się to tylko do skóry głowy. To dość poważny problem, który skutkuje między innymi problemami w kontaktach z ludźmi. Maleje też aktywność osoby cierpiącej na to zaburzenie.

3. Łuszczyca

W tym wypadku – co warte podkreślenia – zdania są podzielone. Łuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba powiązana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Nie będę się zbytnio zagłębiał w jej opis. Dość powiedzieć, że objawia się ona występowaniem płaskich grudek. Pokryte są one srebrzystą łuską. Objawy mogą się nasilać poprzez dietę, czy alkohol.

Czy łuszczyca powoduje wypadanie włosów? Spotkacie się z opinią, że to efekt współwystępującego czasem łojotoku. Z drugiej strony łuska pokrywająca skórę głowy może powodować osłabienie włosów. W konsekwencji ich wypadanie.

4. Schorzenie tarczycy

To chyba pierwsza choroba zwykle wymieniana, kiedy w nadmiernych ilościach wypadają włosy. Problem z tarczycą może go powodować. Mam tutaj na myśli niedoczynność tego gruczołu. Zwróć uwagę czy przypadkiem nie wysusza Ci się skóra na łokciach i kolanach. Objawem są też niekontrolowany wzrost masy ciała i częste zaparcia.

5. Łojotokowe zapalenie skóry

To choroba, która zwykle rozpoczyna się w okolicach okresu dojrzewania. Nie zawsze dotyczy owłosionych części ciała. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, to prawie na pewno pojawi się przerzedzenie fryzury. To w jakim stopniu to kwestia indywidualna. Choroba ta związana jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi. Łojotokowe zapalenie skóry może wystąpić u osób cierpiących na cukrzycę. Uważać też powinny ludzi z depresją.

Dodaj komentarz